ثبت نام کنکور سراسریدسته‌بندی نشدهکنکور سراسری

تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران زیر 25 درصد کنکور97

جهت مشاوره در زمینه تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران زیر 25 درصد کنکور97

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۱۸-۰۲۱ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

داوطلبینی که در ثبت نام کنکور سراسری 97 شرکت می نمایند می بایست به سهمیه کنکور سراسری به خصوص سهمیه 5 درصدی ایثارگران توجه ویژه ای داشته باشند چرا که تعاریف آن و سهمیه ای که به آنها تعلق می گیرد می تواند تفاوت های زیادی را در نتیجه آنها رقم بزند به همین علت به شما پیشنهاد میکنیم این مقاله را به دقت مطالعه نمایید تا از سهمیه 5 درصدی ایثارگران باخبر شوید.

تاثیرسهمیه 5 درصدی ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری

بر اساس تایید این سهمیه به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه 5 درصد از ظرفیت کل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور تخصیص داده خواهد شد. در نتیجه با توجه به این که سهم فرزندان آزادگان و شهدا , فرزندان جانبازان 25 درصد به بالا پیش از این 25 درصد از کل ظرفیت بود , میتوان گفت در حال حاضر 30 درصد از کل ظرفیت دانشگاه ها به سهمیه ایثارگران اختصاص داده خواهد شد.
با توجه به تبصره ای که در قانون ذکر شده میباشد در صورتی که ظرفیت 25 درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد , آزادگان و شهدا تکمیل نشود , مازاد این ظرفیت را میتوان به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص داد. از آنجا که تعداد شرکت کنندگان سهمیه ایثارگران به طور معمول کمتر از 5 درصد کل شرکت کنندگان کنکور سراسری است , پس میتوان انتظار داشت امسال به داوطلبان سهمیه 25 درصدی ایثارگران ظرفیت مازادی اختصاص داده میشود که به داوطلبان سهمیه 5 درصدی ایثارگران تعلق بگیرد.
لازم به ذکر است بر اساس این خدمات داوطلبانی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده میکنند از حداقل 30درصد تخفیف یا معافیت شهریه در دوره های شبانه دانشگاه های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی , دانشگاه پیام نور و سایر دانشگاه های مورد تایید وزارت های علوم , تحقیقات و فناوری و بهداشت , آموزش پزشکی و درمان شامل داوطلبانی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده میکنند خواهند شد.

تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران در رتبه قبولی کنکور سراسری

قرار بر این است که سهمیه 5 درصدی ایثارگران برای اولین بار در کنکور سال 96 اعمال شود بنابر این نمیتوان در مورد رتبه قبولی سهمیه ایثارگران 5 درصدی نمیتوان اظهار نظر دقیقی ارائه کرد. لازم به ذکر است که درباره مشمولان سهمیه 5 درصدی ایثارگری حد نصاب برای قبولی این داوطلبان هیچ تفاوتی با حدنصاب برای قبولی داوطلبان سهمیه 25 درصدی ندارد. بنابر این تمامی داوطلبان سهمیه ایثارگران میبایست حد نصاب 70 درصد نمره اخرین نفر قبولی در هر رشته محل را کسب کنند تا در صورت وجود ظرفیت در آن قبول شوند. البته باید این نکته راهم متذکر شویم که ظرفیتی که برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی قائل شده اند 20در صد ظرفیت مربوط به سهمیه 25 درصدی است.
باتوجه به توضیحات داده شده به وضوح میتوان تاثیر مثبت این سهمیه در رتبه قبولی فرزندان و همسران جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه را به عینه دید. پس میتوان نتیجه گیری کرد که داوطلبی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده میکند نسبت به داوطلبی که از سهمیه مناطق استفاده می کند رتبه پایین تر ( از لحاظ عددی بزرگتر ) برای قبولی در یک رشته محل لازم خواهد داشت با توجه به این که داوطلبان سهمیه 25 درصدی ایثارگری تعدادشان حداکثر در حدود 5 درصد از داوطلبان کنکور را به خود اختصاص میدهند در صورتی که 25 درصد از ظرفیت دانشگاه ها به این داوطلبان اختصاص داده میشود. این موضوع میتواند باعث دلگرمی این داوطلبان شود از کنکور 96 مازاد این ظرفیت به داوطلبان سهمیه 5 درصدی ایثارگران ( که قطعا تعداد شرکت کنندگان بالاتری خواهد داشت ) تخصیص پیدا میکند. در سالهای گذشته در صورتی که ظرفیت اختصاص یافته به ایثارگزان به علت نرسیدن به حد نصاب 70 درصدی تکمیل نمیشد مازاد این ظرفیت به داوطلبان سهمیه مناطق اختصاص پیدا میکرد.

سهمیه مناطق در کنکور سراسری 97

سهمیه مناطق در سهمیه کنکور سراسری به سه بخش منطقه 1 و منطقه 2 و منطقه 3 می باشد که با توجه به استان ، شهر ، بخش و زیر بخش و یا دهستان دسته بندی می شوند .

اساس معیار و ملاک دسته بندی داوطلبین بر اساس سهمیه مناطق 1 و 2 و 3 بر مبنای بخش محل اخذ تحصیل سه سال آخر دبیرستان و بخش اخذ مدرک پیش دانشگاهی می باشد و دو سال آخر متوسطه نظام ترمی واحدی یا سالی واحدی می باشد و داوطلبانی که در بند 16 فرم ثبت نام کنکور سراسری 97 ، سهمیه مناطق را انتخاب می کنند بر اساس سه سال آخر بخش محل تحصیل آنها ، شامل یکی از سهمیه منطقه 1 و سهمیه منطقه 2 و سهمیه منطقه 3 می شوند . نکاتی که باید در نظر گرفته می شود می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

1) در صورتی که داوطلب که در هر مقطع از تحصیلی خود ، در یک منطقه تحصیل نموده باشد شیوه مشخص شدن سهمیه منطقه او بر این اساس مشخص می شود که منطقه ای که مرفه تر است را حتی در صورتی که یکسال از سه سال خود را در آن منطقه تحصیل نموده باشد ، انتخاب نماید

2) فارغ التحصیلان کاردانی آموزشکده های فنی حرفه ای برای مشخص نمودن سهمیه منطقه خود باید بر اساس بخش محل تحصیل سال اول ، دوم و سوم هنرستان خود یکی از مناطق سه گانه را انتخاب نماید .

3) داوطلبینی که دو سال پایانی خود را در خارج از کشور تحصیل کرده اند سهیه مناطق آنها بر اساس سهمیه منطقه 3 در سهمیه کنکور سراسری آنها محاسبه خواهد گردید

4) داوطلبینی که دارای معلولیت نابینایی ، ناشنوایی ، نیمه بینا و نیمه شنوا و معلولان جسمی حرکتی قوانین فارغ از بخش محل تحصیل خود باید سهمیه منطقه خود را سهمیه منطقه 3 در سهمیه کنکور سراسری ثبت نمایند .

 

سهمیه ایثارگران و رزمندگان و خانواده شهدا در کنکور سراسری 97

به طور کلی در سهمیه کنکور سراسری می توان سهمیه ایثارگران و رزمندگان و خانواده شهدا را ابهام آمیزترن قسمت سهمیه های کنکور نام برد چرا که جزئیات آن همیشه داوطلبین را گمراه کرده است اما ما در این متن به شما توضیحات را به گونه ای فارغ از جزئیات توضیح میدهیم که توضیحات برای شما گمراه کننده نباشد . پیش از توضیح این مطلب لازم به ذکر است که باید تعریف گزینش آزاد را برایتان توضیح دهیم چرا که این سهمیه ها بر اساس گزینش آزاد محاسبه می گردد بدین صورت که در کلیه رشته محل ها ، انتخاب کنندگان بدون توجه به سهمیه و گزینش بومی ، صرفاً بر اساس نمره مرتب شده و نمره آخرین نفر پذیرفته شده هر کد رشته محل که صرفا براساس ظرفیت آن کد رشته محل تعیین می شود ، نمره گزینش آزاد نامیده می شود .

سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری 97 :

توجه داشته باشید که همسر و فرزندان شهدا ، آزادگان و همسران و فرزندان آنان ،جانبازان و همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی 25 درد به بالا شامل سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری 97 می شوند . ظرفیت اختصاص داده شده در سهمیه کنکور سراسری به این دسته از داوطلبین 25 درصد از دانشگاه ها می باشد بدین نحو که داوطلبی که از این سهمیه استفاده می نماید باید برای قبولی در دانشگاه باید به میزان 75 درصد از نمذه گزینش آزاد را کسب نمیاد یعنی باید به میزان 75 درصد از نمره قبولی آخرین نفر در کد رشته محل مورد نظر خود را کسب نماید البته توجه داشته باشید که برای رشته هایی که زیر نظر وزارت بهداشت ارائه می شود این میزان 80 درصد نمره گزینش آزاد می باشد .

سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 97 :

رزمندگانی که دارای سابقه حضور حداقل شش ماه در جبهه را دارند شامل این سهمیه رزمندگان کنکور سراسری 97 می شوند و حد نصاب نمره برای این داوطلبین 75 درصد از نمره گزینش آزاد می باشد چرا که همانطور که در سهمیه ایثارگران توضیح دادیم رزمندگان نیز شامل قانون ایثارگران می باشند .

سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری 97 :

پدر، مادر، خواهر و برادر شهید جزو سهمیه خانواده شهدا محسوب می شوند و تابع ضـوابط مربوط به سهمیه خانواده شهدا هستند.

نکته بسیار مهم دیگری که باید به آن اشاره نماییم این است که در این چند سال اخیر سهمیه ای 5 درصدی است که به همسران وفرزندان ایثارگران زیر 25 درصد جانبازی تعلق گرفته است .

نکته مهم دیگری که باید در این زمینه به آن اشاره کنیم این است که افرادی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران زیر 25 درصد جانبازی استفاده می نمایند این است که در صورتی که این سهمیه در صورت پر نشدن آن ، این سهمیه به کسانی که از سهمیه بالای 25 درصد استفاده مینمایند اضافی خواهد شد و سهمیه آنها تا 30 درصد افزایش می یابد .

توجه داشته باشید داوطلبان مشمول سهمیه رزمندگان سپاه پاسداران و وزارت جهاد کشاورزی از سـال 1368 به بعد و داوطلبان مشمول سهمیه های رزمندگان و ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران از سال 1376 به بعد، فقط یکبار می توانند با استفاده از سهمیه مربوط در رشته های تحصیلی دوره روزانه پذیرفته شوند. این داوطلبان مجاز به استفاده مجدد از سهمیه نیستند.

نکته بسیار مهم دیگی که باید به ان اشاره کنیم این می باشد که داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران کنکور سراسری 97 در دوره های نوبت دوم (شـبانه)، پیام نور، غیرانتفـاعی، نیمه حضوری، مجازی و پردیس های خودگردان آزمون سراسری پذیرفته شوند، در صـورت انصراف از قبولی اولیه، منحصراً یک بار دیگر مجاز به استفاده از سهمیه مذکور خواهند بود.

توجه داشته باشید که کلیه داوطلبان مشمول سهمیه ایثارگر و رزمنده، فقط یکبار می توانند با استفاده از سـهمیه کنکور سراسری مـورد نظر در رشته های تحصیلی دوره روزانه آزمون سراسری پذیرفته شوند (برای داوطلبان ایثارگر از سال 76 به بعد و رزمنده از سال 68 به بعد) و حتی در صورتی که در رشته قبولی ثبت نام کرده یا نکرده باشند، حق استفاده مجدد از سهمیه مذکور را در آزمون سراسری نخواهند داشت. همچنین این دسته از داوطلبان، در صـورت پذیرفته شدن (سال 1387 و قبل آن) در دوره هایی به غیر از دوره روزانه (شبانه، پیام نور، غیرانتفـاعی، نیمه حضوری و مجازی) در صورت انصراف از رشته قبولی می تواننـد مجدداً فقـط یـک بار دیگـر در آزمـون سراسری از سهمیه استفاده کنند.

سهمیه های خاص در کنکور سراسری 97

در ثبت نام کنکور سراسری در بخش سهمیه کنکور سراسری دیگری بغیر از موارد فوق در نظر گرفته شده که طبق شرایط خاصی به افراد تعلق خواهد گرفت که می توان به سهمیه مناطق محروم و سهمیه آموزگاران اشاره نمود . به شما پیشنهاد می کنیم در صورتی که قصد استفاده از این سهمیه ها را دارید حتما با مشاوران صدای مشاور مشورت نمایید چرا که اگر کوچکترین اشتباهی در ثبت این قسم از این سهمیه ها داشته باشید و در کنکور سراسری قبول شوید باید مدارک آن را ارائه دهید و در صورت مغایرت در مدارک ارائه شده خود باعث می شود که قبولی شما ملغی شود .

همیشه در ذهن تمامی متقاضیان ثبت نام کنکور سراسری در زمینه سهمیه کنکور سراسری سؤالات و ابهامات زیادی ایجاد می شود ، که هر متقاضی برای یافتن جواب سؤالات خود راه حل های خود را دارند . در این راستا می توان گفت که اکثر متقاضیان با جست و جو در سایت های گوناگون در پی یافتن جواب سؤالات خود می باشند که البته مشکل این روش این می باشد که علاوه بر زمان بر بودن ، از آن جایی که اطلاعات ثبت نامی و قوانین مربوط به آن هرساله در حال تغییر می باشد ، ممکن است اطلاعاتی که سایت ها در اختیارتان قرار می دهند اطلاعاتی نادرست و به روز نباشد . عده ای دیگر با مراجعه حضوری نزد مشاوران و یا پرس و جو کردن از افراد آگاه در این زمینه ، جواب سؤالات خود را پیدا می کنند که متآسفانه علاوه بر اینکه تمامی این روش ها بسیار زمان بر و خسته کننده هستند ، باید هزینه گزافی را  صرف برطرف کردن نیاز خود نمایند .

صدای مشاور این امکان را برای شما ایجاد نموده است که شما بتوانید با یک تماس از طریق تلفن ثابت و تماس با شماره صدای مشاور بدون هیچ دردسری و با کمترین هزینه ممکن ، از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی صدای مشاور بهره ببرید و جواب سؤالات خود را پیدا کنید و اطلاعات به روز را در مورد مسئله خود دریافت نمایید .

از دیگر مزیت هایی که مشاوره تحصیلی تلفنی با دیگر مؤسسات مشابه دارد ، می توان به این موضوع اشاره نمود که اولاً مؤسسه صدای مشاور برای هر بخشی ، مشاوران مخصوص به خود را دارد مثلا اگر شما در مورد ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی سؤال داشته باشید شما به مشاوران مخصوص به مباحث دانشگاه علمی کاربردی وصل خواهید شد و یا اگر در مورد ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور و یا اعزام دانشجو سؤالی داشته باشید شما به مشاوران مخصوص این مباحث وصل خواهید شد . ثانیاً شما می توانید هزینه خود را مدیریت کنید و به هر اندازه که می خواهید هزینه کنید و نیازی نیست نقدا این هزینه را پرداخت کنید چرا که تمامی هزینه بر روی قبض تلفن شما خواهد آمد .

برچسب ها

جهت مشاوره در زمینه تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران زیر 25 درصد کنکور97

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۱۸-۰۲۱ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + پنج =

بستن