اعلام نتایج کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسریکنکور سراسری

تعداد دفعات مجاز استفاده از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران

جهت مشاوره در زمینه تعداد دفعات مجاز استفاده از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۱۸-۰۲۱ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

در کنکور سراسری سهمیه های مختلفی وجود دارد. اما سهمیه 5 درصدی ایثارگران از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا این سهمیه چند سال اخیر است که  در کنکور سراسری اعمال میشود. در این مقاله میخواهیم تاثیر سهمیه پنج درصدی ایثارگران و همچنین تعداد دفعاتی که داوطلبان مجاز به استفاده از این سهمیه هستند را شرح دهیم.

تعداد دفعات مجاز استفاده از سهمیه ۵ درصدی

توجه داشته باشید که کلیه داوطلبان مشمول سهمیه ایثارگر و رزمنده، فقط یکبار می توانند با استفاده از سـهمیه کنکور سراسری مـورد نظر در رشته های تحصیلی دوره روزانه آزمون سراسری پذیرفته شوند (برای داوطلبان ایثارگر از سال 76 به بعد و رزمنده از سال 68 به بعد) و حتی در صورتی که در رشته قبولی ثبت نام کرده یا نکرده باشند، حق استفاده مجدد از سهمیه مذکور را در آزمون سراسری نخواهند داشت. همچنین این دسته از داوطلبان، در صـورت پذیرفته شدن (سال 1387 و قبل آن) در دوره هایی به غیر از دوره روزانه (شبانه، پیام نور، غیرانتفـاعی، نیمه حضوری و مجازی) در صورت انصراف از رشته قبولی میتواننـد مجدداً فقـط یـک بار دیگـر در آزمـون سراسری از سهمیه استفاده کنند.

تاثیرسهمیه 5 درصدی ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری

بر اساس تایید این سهمیه به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه 5 درصد از ظرفیت کل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور تخصیص داده خواهد شد. در نتیجه با توجه به این که سهم فرزندان آزادگان و شهدا , فرزندان جانبازان 25 درصد به بالا پیش از این 25 درصد از کل ظرفیت بود , میتوان گفت در حال حاضر 30 درصد از کل ظرفیت دانشگاه ها به سهمیه ایثارگران اختصاص داده خواهد شد.
با توجه به تبصره ای که در قانون ذکر شده میباشد در صورتی که ظرفیت 25 درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد , آزادگان و شهدا تکمیل نشود , مازاد این ظرفیت را میتوان به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص داد. از آنجا که تعداد شرکت کنندگان سهمیه ایثارگران به طور معمول کمتر از 5 درصد کل شرکت کنندگان کنکور سراسری است , پس میتوان انتظار داشت امسال به داوطلبان سهمیه 25 درصدی ایثارگران ظرفیت مازادی اختصاص داده میشود که به داوطلبان سهمیه 5 درصدی ایثارگران تعلق بگیرد.
لازم به ذکر است بر اساس این خدمات داوطلبانی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده میکنند از حداقل 30درصد تخفیف یا معافیت شهریه در دوره های شبانه دانشگاه های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی , دانشگاه پیام نور و سایر دانشگاه های مورد تایید وزارت های علوم , تحقیقات و فناوری و بهداشت , آموزش پزشکی و درمان شامل داوطلبانی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده میکنند خواهند شد.

تعداد دفعات مجاز استفاده از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران
تعداد دفعات مجاز استفاده از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران

تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران در رتبه قبولی کنکور سراسری

 

قرار بر این است که سهمیه 5 درصدی ایثارگران برای اولین بار در کنکور سال 96 اعمال شود بنابر این نمیتوان در مورد رتبه قبولی سهمیه ایثارگران 5 درصدی نمیتوان اظهار نظر دقیقی ارائه کرد. لازم به ذکر است که درباره مشمولان سهمیه 5 درصدی ایثارگری حد نصاب برای قبولی این داوطلبان هیچ تفاوتی با حدنصاب برای قبولی داوطلبان سهمیه 25 درصدی ندارد. بنابر این تمامی داوطلبان سهمیه ایثارگران میبایست حد نصاب 70 درصد نمره اخرین نفر قبولی در هر رشته محل را کسب کنند تا در صورت وجود ظرفیت در آن قبول شوند. البته باید این نکته راهم متذکر شویم که ظرفیتی که برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی قائل شده اند 20در صد ظرفیت مربوط به سهمیه 25 درصدی است.
باتوجه به توضیحات داده شده به وضوح میتوان تاثیر مثبت این سهمیه در رتبه قبولی فرزندان و همسران جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه را به عینه دید. پس میتوان نتیجه گیری کرد که داوطلبی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده میکند نسبت به داوطلبی که از سهمیه مناطق استفاده می کند رتبه پایین تر ( از لحاظ عددی بزرگتر ) برای قبولی در یک رشته محل لازم خواهد داشت با توجه به این که داوطلبان سهمیه 25 درصدی ایثارگری تعدادشان حداکثر در حدود 5 درصد از داوطلبان کنکور را به خود اختصاص میدهند در صورتی که 25 درصد از ظرفیت دانشگاه ها به این داوطلبان اختصاص داده میشود. این موضوع میتواند باعث دلگرمی این داوطلبان شود از کنکور 96 مازاد این ظرفیت به داوطلبان سهمیه 5 درصدی ایثارگران ( که قطعا تعداد شرکت کنندگان بالاتری خواهد داشت ) تخصیص پیدا میکند. در سالهای گذشته در صورتی که ظرفیت اختصاص یافته به ایثارگزان به علت نرسیدن به حد نصاب 70 درصدی تکمیل نمیشد مازاد این ظرفیت به داوطلبان سهمیه مناطق اختصاص پیدا میکرد.

سهمیه ایثارگران و رزمندگان و خانواده شهدا در کنکور سراسری 97

به طور کلی در سهمیه کنکور سراسری می توان سهمیه ایثارگران و رزمندگان و خانواده شهدا را ابهام آمیزترن قسمت سهمیه های کنکور نام برد چرا که جزئیات آن همیشه داوطلبین را گمراه کرده است اما ما در این متن به شما توضیحات را به گونه ای فارغ از جزئیات توضیح میدهیم که توضیحات برای شما گمراه کننده نباشد . پیش از توضیح این مطلب لازم به ذکر است که باید تعریف گزینش آزاد را برایتان توضیح دهیم چرا که این سهمیه ها بر اساس گزینش آزاد محاسبه می گردد بدین صورت که در کلیه رشته محل ها ، انتخاب کنندگان بدون توجه به سهمیه و گزینش بومی ، صرفاً بر اساس نمره مرتب شده و نمره آخرین نفر پذیرفته شده هر کد رشته محل که صرفا براساس ظرفیت آن کد رشته محل تعیین می شود ، نمره گزینش آزاد نامیده می شود .

سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری 97 :

توجه داشته باشید که همسر و فرزندان شهدا ، آزادگان و همسران و فرزندان آنان ،جانبازان و همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی 25 درد به بالا شامل سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری 97 می شوند . ظرفیت اختصاص داده شده در سهمیه کنکور سراسری به این دسته از داوطلبین 25 درصد از دانشگاه ها می باشد بدین نحو که داوطلبی که از این سهمیه استفاده می نماید باید برای قبولی در دانشگاه باید به میزان 75 درصد از نمذه گزینش آزاد را کسب نمیاد یعنی باید به میزان 75 درصد از نمره قبولی آخرین نفر در کد رشته محل مورد نظر خود را کسب نماید البته توجه داشته باشید که برای رشته هایی که زیر نظر وزارت بهداشت ارائه می شود این میزان 80 درصد نمره گزینش آزاد می باشد .

سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 97 :

رزمندگانی که دارای سابقه حضور حداقل شش ماه در جبهه را دارند شامل این سهمیه رزمندگان کنکور سراسری 97 می شوند و حد نصاب نمره برای این داوطلبین 75 درصد از نمره گزینش آزاد می باشد چرا که همانطور که در سهمیه ایثارگران توضیح دادیم رزمندگان نیز شامل قانون ایثارگران می باشند .

سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری 97 :

پدر، مادر، خواهر و برادر شهید جزو سهمیه خانواده شهدا محسوب می شوند و تابع ضـوابط مربوط به سهمیه خانواده شهدا هستند.

نکته بسیار مهم دیگری که باید به آن اشاره نماییم این است که در این چند سال اخیر سهمیه ای 5 درصدی است که به همسران وفرزندان ایثارگران زیر 25 درصد جانبازی تعلق گرفته است .

نکته مهم دیگری که باید در این زمینه به آن اشاره کنیم این است که افرادی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران زیر 25 درصد جانبازی استفاده می نمایند این است که در صورتی که این سهمیه در صورت پر نشدن آن ، این سهمیه به کسانی که از سهمیه بالای 25 درصد استفاده مینمایند اضافی خواهد شد و سهمیه آنها تا 30 درصد افزایش می یابد .

توجه داشته باشید داوطلبان مشمول سهمیه رزمندگان سپاه پاسداران و وزارت جهاد کشاورزی از سـال 1368 به بعد و داوطلبان مشمول سهمیه های رزمندگان و ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران از سال 1376 به بعد، فقط یکبار می توانند با استفاده از سهمیه مربوط در رشته های تحصیلی دوره روزانه پذیرفته شوند. این داوطلبان مجاز به استفاده مجدد از سهمیه نیستند.

نکته بسیار مهم دیگی که باید به ان اشاره کنیم این می باشد که داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران کنکور سراسری 97 در دوره های نوبت دوم (شـبانه)، پیام نور، غیرانتفـاعی، نیمه حضوری، مجازی و پردیس های خودگردان آزمون سراسری پذیرفته شوند، در صـورت انصراف از قبولی اولیه، منحصراً یک بار دیگر مجاز به استفاده از سهمیه مذکور خواهند بود.

مطالب مفید زیر را نیز مطالعه کنید

شرایط ثبت نام دانشگاه افسری بانوان 97

رتبه مورد نیاز برای دانشگاه افسری امام حسین

زمان برگزاری آزمون ورودی دانشگاه افسری ارتش

مشاوره رایگان انتخاب رشته کنکور سراسری 97

برچسب ها

جهت مشاوره در زمینه تعداد دفعات مجاز استفاده از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۱۸-۰۲۱ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − پنج =

بستن