برنامه ریزی کنکور سراسریکنکور سراسری

روش و نحوه برنامه ریزی هفتگی درسی

جهت مشاوره در زمینه روش و نحوه برنامه ریزی هفتگی درسی

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۱۸-۰۲۱ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

حتماً همه،ی شما به،خوبی اهمیت برنامه ریزی را درک میکنید و متوجه هستید که برای رسیدن به هدف مطلوب، داشتن برنامه ریزی مناسب و البته پیش رفتن مطابق آن ضروری است

برنامه به 3 نوعِ بلند مدت، میان،مدت و کوتاه،مدت تقسیم می،شود. در اینجا می خواهیم خواهم راجع به برنامه،ی کوتاه،مدت (هفتگی) که البته تقریباً از روی برنامه،ی میان،مدت (آزمونی یا ماهانه) تعیین می،شود، صحبت کنم.

مراحل برنامه هفتگی به شرح زیر میباشد:

مرحله،ی اول: قبل از شروع برنامه،ریزی هفتگی،، لازم است میزان ساعتی را که قصد دارید و می،توانید در طول هفته مطالعه کنید، مشخص کنید. اگر توانایی شما مثلا 20 ساعت در هفته است برنامه،ی اولیه،ی هفتگی خود را نیز بر همین اساس تنظیم کنید؛ نه خیلی بیش،تر و نه کم،تر.
اگر عادت به زیاد خواندن ندارید، برنامه،ی خود را سنگین نچینید چون اگر هم بتوانید آن را اجرا کنید قطعاً در هفته،های بعد،، کم خواهید آورد؛ پس چه به،تر که آهسته و پیوسته پیش بروید و آرام،آرام ولی مداوم تلاش خود را متناسب با توانایی،هایتان افزایش دهید.

مرحله دوم: بعد از مشخص کردن ساعت مطالعه، این میزان ساعت را با توجه به اهمیت درس ها و ضعف و قوت،تان بین دروس خود تقسیم کنید

البته حتما ضعف و قوت خود را در درس،های خاص در برنامه، مد نظر قرار دهید و این ساعت،ها را متناسب با توانایی،هایتان تغییر دهید مثلاً زبان را از دیفرانسیل بیش،تر مطالعه نکنید. در این مرحله حتماً کارهایی را که در طول هفته برای درس،های مختلف نیاز به انجام دارید مشخص کنید و طوری برنامه، بریزید که همه،ی آن،ها را بتوانید انجام دهید تا خیالتان راحت شود.

مرحله سوم: بعد از مشخص کردن موارد و دروس مورد نیاز مطالعه در کل هفته، برنامه،ی تقریبی هر روز را نیز مشخص کنید. حتماً در یک روز تنوع مطالعاتی داشته باشید و این طور نباشد که مثلاً 4-5 ساعت پشت سر هم فقط یک درس خاص را مطالعه کنید.

حتماً مطالعه و زدن تست در هر درس (به،خصوص دروس اختصاصی) را حداقل بین 2 الی 3 روز در هفته پخش کنید زیرا این عمل موجب یادگیری مرحله به مرحله شده و به دنبال آن:
1) عمق یادگیری مطالب، لحظه به،لحظه افزایش می،یابد.
2) فراموشی مطالب کاهش پیدا می،کند.
3) باعث تثبیت یادگیری می،شود.

مرحله چهارم: حتما در طول هفته، ساعت،هایی را به جبران عقب،ماندگی،ها اختصاص دهید و در آن زمان هیچ درسی را قرار ندهید تا بدین ترتیب اگر از برنامه عقب افتادید بتوانید بدون نگرانی تا حدی آن را جبران کنید.

مرحله پنجم: آخرین مرحله،ی برنامه،ریزی، در واقع بعد از اجرای برنامه است. در آخر هفته حتما بررسی کنید و ببینید چه،قدر به برنامه،ای که ابتدای هفته برای خود مشخص کردید نزدیک بودید؟ آیا واقعا برنامه مطابق توانایی،هایتان بود؟ بدین ترتیب با فهمیدن اشکالات برنامه،ی هفته،ی سپری،شده،، سعی کنید برنامه،ی هفته،ی بعد را به،تر و نزدیک،تر به توانایی،هایتان بریزید.
حتماً در طی این مرحله به این نکته توجه کنید:
حتماً در برنامه،ی هفتگی خود، تمامی دروس عمومی و اختصاصی را قرار دهید و تست و مطالعه باید توأماً در آن وجود داشته باشد و این طور نباشد که در طول هفته فقط مطالعه کنید یا فقط تست بزنید بلکه این دو مکمل هم،دیگر می،باشند.

۱۰ روش کلیدی برای برنامه ریزی بهتر روزانه

در این مقاله با استفاده از ۶ تکنیک، روش برنامه ریزی صحیح را بررسی می‌نماییم تا بتوانیم امور زندگی و درسی خود را با دقت و برنامه‌ی صحیح به سمت موفقیت نیل دهیم.

۱- اهدافتان را واقعی و دست‌یافتنی انتخاب کنید و بر اهدافتان تمرکز کنید.

اهداف شما مانند چراغی است که مسیر تاریک روبرویتان را روشن میکند تا در رسیدن به آنچه میخواهید موفق گردید. اطمینان حاصل کنید که اهدافتان دست یافتنی و دور از دسترس نیست. همیشه اهدافتان را در جلوی رویتان تصور کنید تا فراموششان نکنید و بر روی آنها تمرکز کنید.

۲-محیط مطالعتان را مرتب کنید

مطمئنا در یک محیط نامرتب و کثیف نمیتوان به خوبی تمرکز کرد. نمود محیط مطالعه و حتی محتویات روی میز شما در ذهن شما اشکار خواهد شد. اگر همه چیز مرتب و سر جایش باشد، ذهن شما هم مرتب تر و راحت تر درگیر مسائل میشود تا اینکه دغدغه ذهن شما یافتن یک خودکار در بین انبوهی از کاغذهای روی میزتان باشد! در پایان هر روز محیط مطالعه خود را مرتب کنید تا روز بعد را با یک حس توام با پاکیزگی و انرژی مثبت آغاز کنید

۳-برنامه‌ هر روز را شب پیش بریزید

بهتر است از پیش برای روزتان برنامه ریزی کنید. اگر تجربه‌ای در برنامه ریزی روزانه ندارید، احتمالا مدتی طول می‌کشد تا از عهده‌ی یک برنامه ریزی خوب و بی‌نقص بربیایید. بهتر است یک برنامه‌ موقتی از ترتیب کارها و زمان لازم برای هر یک تهیه کنید و امکان جابه‌جایی و انعطاف‌پذیری را هم برای آن در نظر بگیرید

۴- یک تقویم داشته باشید و از آن نگهداری کنید، همیشه!

مهم نیست یک تقویم قدیمی رومیزی داشته باشید یا یه یک سر‌رسید ساده یا یک اپلیکیشن تقویم که با همه‌ی دیوایس‌های شما همگام(sync) شده باشد، مهم این است که از تقویمتان مداوما استفاده کنید.

۵- وقت‌های آزادِ انعطاف‌پذیر را فراموش نکنید

پس از گنجاندن همه‌ی وظایف و کارهای ضروری در برنامه تان، زمان‌های خالی را که مختص به هیچ فعالیتی نیستند مشخص کنید. این زمان‌ها بخش‌های انعطاف‌پذیر برنامه‌ روزانه تان هستند. اهداف بلندمدت‌ خود را در نظر بگیرید و فعالیت‌هایی را که به شما در رسیدن به این اهداف کمک می‌کنند به این بخش‌ها تخصیص دهید.

همچنین وجود بخش‌های انعطاف‌پذیر امکان پوشش وظایف و کارهای پیش‌بینی نشده و دقیقه‌ی نودی را به شما می‌دهند.

۶- روزتان را به بخش‌های ۳۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید

روزتان را به بخش‌های نیم‌ساعته تبدیل کنید و تخمین بزنید برای انجام هر کار چند بخش لازم است. با این روش ضرورتی ندارد با ساعت و دقیقه کارتان را پیچیده کنید

۷-اولویت هایتان را اولویت بندی کنید

کارهای با اولویت بالا را اول و کارهای با اولویت پایین تر را در انتها قرار دهید. شاید این کار کمی اضافی به نظر برسد. اما حقیقت آن است که انسان ها تمایل دارند کارهای راحت تر را در ابتدا انجام دهند و کارهای سخت را به بعدا موکول کنند. اما بعدا هیچ وقت وجود ندارد! بنابراین کارهایی که پر‌اهمیت‌ترو زمان‌بر‌تر هستند را ابتدا انجام دهید‍‍. فراموش نکنید که انرژی اول وقت خیلی بیشتر از سایر اوقات است.

۸- اولویت‌های خود را در ابتدای روز مشخص کنید

در ابتدای هر روز کاری ۲۰ دقیقه را به اولویت بندی کارهای خود اختصاص دهید. این زمان را فقط برای خودتان و تنها خودتان قرار دهید؛ به طور کلی تمام مشغله ها و برنامه هایتان را فراموش کنید. مهمترین برنامه‌ی شما در حال حاضر اولویت بندی است. اگر فکر میکنید این ۲۰ دقیقه را نمیتوانید برای خود در ابتدای صبح فراهم کنید، هر روز یک واحد مطالعاتی ۲۰ دقیقه ای در محل تقویمتان تنظیم کنید!

۹-در پایان هر روز کارهای نا‌تمام خود را به پایان برسانید

در پایان وقت درسی خود ۲۰ دقیقه را برای پایان دادن به واحد های مطالعاتی ناتمام جزئی مثل حفظ لغات حفظ تاریخ ادبیات یا مطالعه چند متن انگلیسی، اختصاص دهید. کارهای ناتمام و جزئی که اغلب تعدادشان زیاد است بیشتر از کارهای بزرگ ذهن ما را درگیر میکند. این تکنیک کمک میکند تا ذهنمان را از دغدغه های کارهای جزئی پاک کنیم و به کارهای بزرگ بهتر و بیشتر بیاندیشیم.

۱۰-در صورت نیاز برنامه تان را اصلاح کنید .

با پیروی از برنامه‌ روزانه تان امکان ارزیابی آن را هم خواهید داشت و مثلا می‌توانید زمان تخمینی تخصیص داده شده به فعالیت‌ها را اصلاح کنید و یا ترتیب کارها را تغییر دهید. حواستان به اهداف بلندمدت‌تان باشد و از آنها غافل نشوید.

برچسب ها

جهت مشاوره در زمینه روش و نحوه برنامه ریزی هفتگی درسی

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۱۸-۰۲۱ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =

بستن