ثبت نام کنکور سراسریدسته‌بندی نشدهکنکور سراسری

سهمیه مناطق در کنکور سراسری 97

جهت مشاوره در زمینه سهمیه مناطق در کنکور سراسری 97

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۱۸-۰۲۱ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

داوطلبینی که در ثبت نام کنکور سراسری 97 شرکت می نمایند می بایست به سهمیه کنکور سراسری به ویژه سهمیه مناطق در کنکور توجه ویژه ای داشته باشند چرا که تعاریف آن و سهمیه ای که به آنها تعلق می گیرد می تواند تفاوت های زیادی را در نتیجه آنها رقم بزند به همین علت به شما پیشنهاد میکنیم این مقاله را به دقت مطالعه نمایید .

با توجه به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 97 – 98 ، تمامی داوطلبانی که در کنکور سراسری 97 شرکت نموده اند شامل یک سهمیه کنکور سراسری مشخص می باشند که می بایست نوع آن را در فرم ثبت نام کنکور سراسری خود لحاط نمایند . نکته قابل توجه این است که کسانی که نوع سهمیه خود را در این فرم ثبت کرده اند باید در زمان ثبت نام حتما مدارک خود را ارائه نمایند و در صورتی که مدارک خود را ارائه ننمایند به طور کلی ثبت نام آنها کان لم یکن تلقی خواهد شد .

سهمیه کنکور سراسری 97 شامل سهمیه مناطق در کنکور ، سهمیه ایثارگران و رزمندگان و خانواده شهدا ، سهمیه بهیاران می باشد .

سهمیه مناطق در کنکور سراسری 97

 

سهمیه مناطق در کنکور به سه بخش منطقه 1 و منطقه 2 و منطقه 3 می باشد که با توجه به استان ، شهر ، بخش و زیر بخش و یا دهستان دسته بندی می شوند .

اساس معیار و ملاک دسته بندی داوطلبین بر اساس سهمیه مناطق 1 و 2 و 3 بر مبنای بخش محل اخذ تحصیل سه سال آخر دبیرستان و بخش اخذ مدرک پیش دانشگاهی می باشد و دو سال آخر متوسطه نظام ترمی واحدی یا سالی واحدی می باشد و داوطلبانی که در بند 16 فرم ثبت نام کنکور سراسری 97 ، سهمیه مناطق را انتخاب می کنند بر اساس سه سال آخر بخش محل تحصیل آنها ، شامل یکی از سهمیه مناطق در کنکور منطقه 1 و سهمیه مناطق در کنکور منطقه 2 و سهمیه مناطق در کنکور منطقه 3 می شوند . نکاتی که باید در نظر گرفته می شود می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

1) در صورتی که داوطلب که در هر مقطع از تحصیلی خود ، در یک منطقه تحصیل نموده باشد شیوه مشخص شدن سهمیه منطقه او بر این اساس مشخص می شود که منطقه ای که مرفه تر است را حتی در صورتی که یکسال از سه سال خود را در آن منطقه تحصیل نموده باشد ، انتخاب نماید

2) فارغ التحصیلان کاردانی آموزشکده های فنی حرفه ای برای مشخص نمودن سهمیه منطقه خود باید بر اساس بخش محل تحصیل سال اول ، دوم و سوم هنرستان خود یکی از مناطق سه گانه را انتخاب نماید .

3) داوطلبینی که دو سال پایانی خود را در خارج از کشور تحصیل کرده اند سهیه مناطق آنها بر اساس سهمیه منطقه 3 در سهمیه کنکور سراسری آنها محاسبه خواهد گردید

4) داوطلبینی که دارای معلولیت نابینایی ، ناشنوایی ، نیمه بینا و نیمه شنوا و معلولان جسمی حرکتی قوانین فارغ از بخش محل تحصیل خود باید سهمیه منطقه خود را سهمیه منطقه 3 در سهمیه کنکور سراسری ثبت نمایند .

سهمیه ایثارگران و رزمندگان و خانواده شهدا در کنکور سراسری 97

به طور کلی در سهمیه کنکور سراسری می توان سهمیه ایثارگران و رزمندگان و خانواده شهدا را ابهام آمیزترن قسمت سهمیه های کنکور نام برد چرا که جزئیات آن همیشه داوطلبین را گمراه کرده است اما ما در این متن به شما توضیحات را به گونه ای فارغ از جزئیات توضیح میدهیم که توضیحات برای شما گمراه کننده نباشد . پیش از توضیح این مطلب لازم به ذکر است که باید تعریف گزینش آزاد را برایتان توضیح دهیم چرا که این سهمیه ها بر اساس گزینش آزاد محاسبه می گردد بدین صورت که در کلیه رشته محل ها ، انتخاب کنندگان بدون توجه به سهمیه و گزینش بومی ، صرفاً بر اساس نمره مرتب شده و نمره آخرین نفر پذیرفته شده هر کد رشته محل که صرفا براساس ظرفیت آن کد رشته محل تعیین می شود ، نمره گزینش آزاد نامیده می شود .

سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری 97 :

توجه داشته باشید که همسر و فرزندان شهدا ، آزادگان و همسران و فرزندان آنان ،جانبازان و همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی 25 درد به بالا شامل سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری 97 می شوند . ظرفیت اختصاص داده شده در سهمیه کنکور سراسری به این دسته از داوطلبین 25 درصد از دانشگاه ها می باشد بدین نحو که داوطلبی که از این سهمیه استفاده می نماید باید برای قبولی در دانشگاه باید به میزان 75 درصد از نمذه گزینش آزاد را کسب نمیاد یعنی باید به میزان 75 درصد از نمره قبولی آخرین نفر در کد رشته محل مورد نظر خود را کسب نماید البته توجه داشته باشید که برای رشته هایی که زیر نظر وزارت بهداشت ارائه می شود این میزان 80 درصد نمره گزینش آزاد می باشد .

سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری 97 :

رزمندگانی که دارای سابقه حضور حداقل شش ماه در جبهه را دارند شامل این سهمیه رزمندگان کنکور سراسری 97 می شوند و حد نصاب نمره برای این داوطلبین 75 درصد از نمره گزینش آزاد می باشد چرا که همانطور که در سهمیه ایثارگران توضیح دادیم رزمندگان نیز شامل قانون ایثارگران می باشند .

سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری 97 :

پدر، مادر، خواهر و برادر شهید جزو سهمیه خانواده شهدا محسوب می شوند و تابع ضـوابط مربوط به سهمیه خانواده شهدا هستند.

نکته بسیار مهم دیگری که باید به آن اشاره نماییم این است که در این چند سال اخیر سهمیه ای 5 درصدی است که به همسران وفرزندان ایثارگران زیر 25 درصد جانبازی تعلق گرفته است .

نکته مهم دیگری که باید در این زمینه به آن اشاره کنیم این است که افرادی که از سهمیه 5 درصدی ایثارگران زیر 25 درصد جانبازی استفاده می نمایند این است که در صورتی که این سهمیه در صورت پر نشدن آن ، این سهمیه به کسانی که از سهمیه بالای 25 درصد استفاده مینمایند اضافی خواهد شد و سهمیه آنها تا 30 درصد افزایش می یابد .

توجه داشته باشید داوطلبان مشمول سهمیه رزمندگان سپاه پاسداران و وزارت جهاد کشاورزی از سـال 1368 به بعد و داوطلبان مشمول سهمیه های رزمندگان و ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران از سال 1376 به بعد، فقط یکبار می توانند با استفاده از سهمیه مربوط در رشته های تحصیلی دوره روزانه پذیرفته شوند. این داوطلبان مجاز به استفاده مجدد از سهمیه نیستند.

نکته بسیار مهم دیگی که باید به ان اشاره کنیم این می باشد که داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران کنکور سراسری 97 در دوره های نوبت دوم (شـبانه)، پیام نور، غیرانتفـاعی، نیمه حضوری، مجازی و پردیس های خودگردان آزمون سراسری پذیرفته شوند، در صـورت انصراف از قبولی اولیه، منحصراً یک بار دیگر مجاز به استفاده از سهمیه مذکور خواهند بود.

توجه داشته باشید که کلیه داوطلبان مشمول سهمیه ایثارگر و رزمنده، فقط یکبار می توانند با استفاده از سـهمیه کنکور سراسری مـورد نظر در رشته های تحصیلی دوره روزانه آزمون سراسری پذیرفته شوند (برای داوطلبان ایثارگر از سال 76 به بعد و رزمنده از سال 68 به بعد) و حتی در صورتی که در رشته قبولی ثبت نام کرده یا نکرده باشند، حق استفاده مجدد از سهمیه مذکور را در آزمون سراسری نخواهند داشت. همچنین این دسته از داوطلبان، در صـورت پذیرفته شدن (سال 1387 و قبل آن) در دوره هایی به غیر از دوره روزانه (شبانه، پیام نور، غیرانتفـاعی، نیمه حضوری و مجازی) در صورت انصراف از رشته قبولی می تواننـد مجدداً فقـط یـک بار دیگـر در آزمـون سراسری از سهمیه استفاده کنند.

سهمیه بهیاران در کنکور سراسری 97

با توجه به شرایط سهمیه کنکور سراسری گفته شده در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 97 ، کسانی که دیپلم بهیاری خود که مورد تأیید آموزش پرورش می باشد را کسب کرده اند می توانند بند 24 فرم ثبت نام کنکور سراسری خود را علامت بزنند و در صورت مجاز به انتخاب رشته شـده باشند ، در صورت انتخاب کدرشته های پرستاری با نمره کل زیرگروه یک گروه آزمایشی علوم تجربـی که رشـته پرستاری در این زیرگروه قرار دارد و احتساب با تأثیر مثبت نمره درس تخصصی بهیاری با ضریب 4 گزینش خواهند شد. ضمناً گزینش این گونه داوطلبان برای سایر رشـته ها با نمره کل بدون احتساب دروس تخصصی بهیاری خواهد بود.

برچسب ها

جهت مشاوره در زمینه سهمیه مناطق در کنکور سراسری 97

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۱۸-۰۲۱ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + شانزده =

بستن