اخبار مدارسمدارس

طرح شهاب در مدارس چیست

جهت مشاوره در زمینه طرح شهاب در مدارس چیست

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۱۸-۰۲۱ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

با توجه به حذف آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی برای پذیرش داوطلبین در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی ششم ابتدایی و عدم برگزاری آزمون ورودی بنابراین طرح شهاب ، طرح جایگزین آموزش و پرورش برای یافتن دانش آموزان مستعد و باهوش در مدارس کشور می باشد.

آنچه در این متن خواهید خواند :

1) اهداف طرح شتاب در مدارس چیست؟

2) سایت طرح شهاب چیست؟

3) نحوه اجرای طرح شهاب در مدارس چگونه است؟

طرح شهاب مخفف شناسایی و هدایت استعداد های برتر می باشد و همانطور که از اسم آن مشخص است آموزش و پرورش کشور با اجرای طرح شهاب و حذف آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی ششم ابتدایی قصد دارد تا علاوه بر اینکه استرس وارد شده بر دانش آموزان در سن کم را از بین ببرد ، بتواند با برنامه ای خاص دانش آموزانی که از لحاظ هوش و استعداد نه پشتکار و تلاش نسبت به دیگر دانش آموزان برتری دارند را شناسایی کند.

اهداف طرح شتاب در مدارس چیست؟

اهداف طرح شهاب در مدارس، شناسایی و هدایت آموزشی، تربیتی و معنوی مستعدان از دوره ابتدایی تا پایان دوره متوسطه با سازوکار مناسب است تا هویت دینی و ملی افراد تقویت شده و احساس مسئولیت نسبت به ایفای نقش سازنده در کشور برای آنان حاصل شود. طرح شهاب در آموزش و پرورش از بهمن ماه سال 86 به تصویب هیأت امنای بنیاد ملی نخبگان رسید اما به صورت خیلی جدی اقدامی برای اجرای اهداف طرح شهاب در مدارس کشور انجام نشده بود . اما در سال جاری استارت این امر با شروع ازحذف آزمون مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی 97 آغاز گردید. نحوه اجرای طرح شهاب بدین صورت می باشد که از پایه چهارم ابتدایی تا پایان دوره متوسطه جهت کشف ، هدایت و حمایت دانش آموزان در مدارس اقدام می گردد .

سایت طرح شهاب چیست؟

سایت طرح شهاب برای ثبت اطلاعات دانش آموزان در راستای نحوه اجرای طرح شهاب در این سایت می باشد. با توجه به اینکه اجرای اهداف طرح شتاب در مدارس هر منطقه و توسط مجریان طرح شتاب که شامل معلمان و مدیران و … مدارس هستند می باشد که باید اطلاعات دانش آموزان را در سایت طرح شهاب ثبت نمایند .

نحوه اجرای طرح شهاب در مدارس چگونه است؟

در این مقاله تصمیم داریم به فرض مثال  نحوه اجرای طرح شهاب در مدارس در مقطع چهارم ابتدایی را برای شما توضیح دهیم . طرح شهاب به این دلیل ایجاد شده است که با توجه به اینکه در دانش آموزان چهارم ابتدایی در این سن رشد طبیعی و سنی آنها تغییراتی از قبیل رشد سطح استعداد ، شخصیت و توانایی در دانش آموز به همراه دارد، بتوان با استفاده از این طرح بدون هیچگونه جداسازی کلاس درسی و امتیاز از لحاظ مادی و تحصیلی ویژه ای برای تمامی دانش آموزان در کلاس بتوان این دانش آموزان را شناسایی و بستری برای رشد استعداد های آنها ایجاد نموند. توجه داشته باشید نحوه اجرای طرح شهاب در مدارس در مقطع چهارم ابتدایی شامل چند مرحه می باشد ابتدا مجریان طرح شهاب ، شامل مدیران استان‌ها، مشاوران، معلمان، مدیران مدارس و معاونان بر اساس متون علمی – آموزشی تدوین‌شده که در اختیار آنها قرار داده می شود دوره‌های آموزشی مورد نیاز برای این طرح را می‌گذرانند . سپس بازبینه‌های (چک‌لیست) شناسایی استعدادهای دانش آموزان در هشت حوزه ریاضی، فضایی، علوم‌تجربی، اجتماعی، حرکتی، هنری و فرهنگ دینی و استعداد کلامی توسط معلمانی که برای این طرح آموزش‌ دیده اند برای دانش آموزان تکمیل و به مدیر مدرسه ارائه می‌شود و برای هدایت عمومی ، دانش‎آموزان و اولیای آن‌ها مورد بررسی و تحلیل قرار می‌گیرد و گزارش تحلیلی آماری دقیقی از طرف مدرسه به اداره آموزش و پرورش شهرستان ارسال می‌شود. هم‌چنین همه مستندات در پرونده سوابق تحصیلی فرد به صورت منظم بایگانی و نگه‌داری می‌شود. اقدامات مورد نیاز برای فرایند هدایت دانش‌آموزان پایه چهارم ابتدایی در طرح شتاب توسط معلم در کلاس درس، شامل استفاده از روش‎های متنوع گروهی و تشویقی در تدریس، بازدیدهای علمی، آگاهی‎بخشی به والدین در زمینه استعدادهای شناسایی‌شده، توجه عمومی به همه دانش‎آموزان و توجه نامحسوس و غیرمستقیم و به دور از هر گونه برچسب‌زنی به دانش‎آموز خاص و… است. توجه داشته باشید که اقدامات مورد نیاز توسط مدرسه براساس تعداد دانش آموزان مستعد و استعدادهای شناسایی‌شده می باشد که شامل تشکیل کلاس‎های فوق‌برنامه و دعوت از صاحب‌نظران، فعالیت‎های برون‌مدرسه‎ای مانند ایجاد زمینه حضور دانش‎آموزان در بازدیدهای علمی، مسابقات و جشنواره‎ها، معرفی مراکز فعال، تهیه جزوات آموزشی و آموزش و توجیه خانواده‎ها و… است.

با توجه به اینکه طرح شتاب همواره با ابهامات فراوانی برای تمامی دانش آموزان و خانواده های آنها دارد به شما پیشنهاد میکنیم حتما با مشاورین صدای مشاور از طریق استفاده از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی صدای مشاور در ارتباط باشید. برای درک بیشتر می توانید با دانلود فایل های شیوه نامه طرح شتاب ، نمونه فرم طرح شتاب یا چک لیست طرح شتاب و مجموعه متون آموزشی طرح شتاب در زیر ، چراکه مطالعه آنها درک بهتری در زمینه نحوه اجرای طرح شهاب ، اهداف طرح شتاب و سایت طرح شتاب به شما خواهد داد .

برای دانلود شیوه نامه طرح شهاب اینجا کلیک کنید.

برای دانلود نمونه فرم طرح شهاب اینجا کلیک کنید.

برای دانلود مجموعه متن آموزشی طرح شتاب اینجا کلیک کنید.

برچسب ها

جهت مشاوره در زمینه طرح شهاب در مدارس چیست

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۱۸-۰۲۱ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

بستن