انتخاب رشته کنکور سراسریبرنامه ریزی کنکور سراسریثبت نام کنکور سراسریکنکور سراسری

میزان تاثیرسوابق تحصیلی در کنکور 97 و 98

جهت مشاوره در زمینه میزان تاثیرسوابق تحصیلی در کنکور 97 و 98

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۱۸-۰۲۱ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

 سوابق تحصیلی که همان معدل کتبی دیپلم و پیش دانشگاهی است درکنکور تاثیر مثبت دارد.

سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها ایجاد شده است که هر داوطلب با وارد کردن اطلاعات شخصی به یک کد دست پیدا می کند که بیانگر سوابق تحصیلی دانش آموز است که کد سوابق تحصیلی نام دارد.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 97

براساس مصوبه نهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 96/08/20 میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1397 همانند آزمون سراسری سال 1396 به صورت زیر می‌باشد:

الف- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال 1384 به بعد اخذ نموده اند و امتحانات یک‌ یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (سال سوم آموزش متوسطه) به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می شود.

ب- داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91-1390 به بعد اخذ کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (صرفاً نمرات دروسی که به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است) به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق‌ تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

تبصره: برای داوطلبان مشمول سوابق بندهای الف و ب، هر دو مورد اعمال خواهد شد.

شایان ذکر است اعمال تاثیر مثبت سوابق دیپلم و پیش دانشگاهی بدان معنی است که اگر سوابق تحصیلی باعث افزایش نمره‌کل نهایی آزمون هر زیرگروه شود در آن زیر گروه اعمال خواهد شد و اگر باعث کاهش نمره‌کل‌ نهایی آزمون هر زیرگروه شود (اثر منفی داشته باشد) در آن زیرگروه اعمال نمی‌شود و نمره کل آزمون آن زیرگروه به عنوان نمره کل نهایی زیرگروه فوق در نظر گرفته می‌شود.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 98

طبق گفته‌های معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش پیشنهاد افزایش سهم سوابق تحصیلی به ۴۰درصد در کنکور ۹۸ مطرح شده است، اما به‌اذعان یک کارشناس آموزشی این مسئله می‌تواند در رشته‌‌های پرطرفدار منجر به افت تراز داوطلب در کنکور شود.

سوابق تحصیلی و افت تراز

مطابق قانون سنجش و پذیرش دانشجو 85 درصد ظرفیت دانشگاه‌ها باید براساس سوابق تحصیلی تکمیل شود و طبق اعلام مسئولان سازمان سنجش این مسئله تاکنون محقق شده است اما سؤال مهمی که توسط کارشناسان به‌ویژه مسئولان آموزش‌وپرورش مطرح می‌شود این است که سوابق تحصیلی در پذیرش رشته‌ها و دانشگاه‌های پرطرفدار تا چه‌اندازه مؤثر بوده‌ است؟

اگرچه تا سال‌های قبل،‌ سوابق تحصیلی دانش‌آموزان تأثیر 25درصدی البته به‌صورت قطعی در پذیرش دانشگاه‌ها داشت اما با شکایت یک کنکوری و رأی دیوان عدالت اداری، بند دوم مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر تأثیر 25درصدی معدل سال سوم متوسطه در کنکور مغایر قانون اعلام و ابطال شد.

با این حکم دیوان عدالت اداری، دو سال است که سهم سوابق تحصیلی به‌صورت تأثیر مثبت اعمال می‌شود به‌گونه‌ای که اگر سوابق در پذیرش دانشجو تأثیر مثبت داشته باشد اعمال خواهد شد و برای سال 97 نیز سهم نمرات سال سوم متوسطه 25 درصد و سهم نمرات دوره پیش‌دانشگاهی 5 درصد البته به‌صورت تأثیر مثبت است.

نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

داوطلبان کنکور سراسری 97 برای دریافت عدد سوابق تحصیلی خود باید به سایت اینترنتی وزارت آموزش و پرورش مراجعه کرده و با وارد کردن اطلاعات شخصی خود نسبت به دریافت کد سوابق تحصیلی خود به شکل زیر اقدام نمایید.

1 – ورود به سامانه کد و سوابق تحصیلی آموزش و پرورش مطابق تصویر زیر، صفحه ی سامانه مشاهده و دریافت کد سوابق تحصیلی باز می شود و سپس بر روی لینک ( برای مشاهده و دریافت کد سوابق تحصیلی اینجا کلیک کنید ) و وارد صفحه ی بعدی شوید .

2- در صفحه بعدی اطلاعات خواسته شده شامل : کد دانش آموزی – کد منطقه – کد مقطع – تاریخ تولد و تصویر امنیتی را وارد نمایید . در صورتی در نمرات اشتباهی وجود داشته باشد می توانید اعتراض بزنید. هر داوطلب کنکور سراسری فقط یک بار می تواند برای اطلاعات خود اعلام مغایرت نموده و شماره پیگیری دریافت کند لذا تمامی داوطلبان در ثبت اطلاعات مغایرتی دقت نمایند.

3 – دسترسی به کد دانش اموزی برای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی. جهت دسترسی به کد دانش آموزی خود برای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی به کارنامه تحصیلی دوره ی دبیرستان خود همانند مراجعه کنید .

برچسب ها

جهت مشاوره در زمینه میزان تاثیرسوابق تحصیلی در کنکور 97 و 98

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۵۰۱۸-۰۲۱ تماس بگیرید

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − سه =

بستن